אוברלוק קאברלוק ומה שבינהן

בכתבה שלפניכם, נסקור את ההבדלים בין מכונת אוברלוק למכונת קאברלוק, את ההבדל בן אוברלוק תעשייתית לאוברלוק ביתית, למה משמשים כל החוטים באוברלוק וכמה מילים על רגליות מיוחדות לאוברלוק.

עולם מכונות האוברלוק רחב מאוד. בשוק הישראלי ובושוק העולמי קיימות מגוון רחב של מכונות אוברלוק מיצרנים שונים ולצרכים שונים.

כמו במכונות תפירה רגילות, גם באוברלוק קיימות מכונות לתפירה ביתית ולתפירה תעשייתית.

המכונות התעשייתיות מיועדות לעבודה מרובה ומאומצת והן גדולות ומסורבלות ולרוב תופרות 3 או 4 חוטים. לרוב, ההשחלה של המכונות התעשייתיות מעט מסובכת יותר ודורשת מיומנות רבה.
קיים מגוון רחב מאוד של מכונות אוברלוק ביתיות. ההבל העיקרי ביניהן הוא יכולת המכונה לתפור על בדים אריגים או בדים סריגים ואיכות החלקים הפנימיים. במכונות האוברלוק הביתיות, השחלת המכונה קלה יותר וקיימים דגמים בשוק המאפשרים השחלה אוטומטית של המכונה (של הגרייפר, המחט והחוטים) ודורשות פחות מיומנות בתפעול המכונה.

מעבר למכונות האוברלוק, קיימות בשוק גם מכונות קאברלוק ומכונות משולבות של אוברלוק וקאברלוק ביחד.
מכונת קאברלוק (אפרט) תופרת תפר מכפלת על בדים סריגים. בצדו העליון של הבד נתפר תפר בעזרת מחט אחת, שני מחטים ולעיתים בעזרת שלוש מחטים ובצידו התחתון של הבד (הפנימי) נתפר תפר דמוי אוברלוק. מכונת הקאברלוק בניגוד למכונת אוברלוק לא חותכת את קצה הבד.
במכונת קאברלוק כאשר תופרים עם מחט אחת נוצר תפר שרשרת.
מכונות משולבות (אוברלוק וקאברלוק) תופרות תפרי אוברלוק 3 ו-4 חוטים ותפר קישוט ובנוסף תפר קאברלוק, תפר עם מחט אחת, עם שני מחטים, או שלושה מחטים.

מכונת אוברלוק מבצעת פעולה של חיתוך קצה הבד ובמקביל מבצעת פעולה של חיבור של שני בדים וניקוי קצה הבד. עולם האוברלוק הוא רחב ומתחיל ממכונות אוברלוק 2,3,4,5 חוטים ונגמר במכונות תפירה ביתיות עם תפר דמוי אוברלוק.

תפר אוברלוק 2 חוטים מבצע פעולה הדומה לתפר זיג-זג וחיתוך הבד. התפר לא פופולארי ולא עושה את עבודת הגימור כמו שצריך.

תפר אוברלוק 2 חוטים

תפר אוברלוק 2 חוטים

תפר אוברלוק 3 חוטים מבצע ניקוי של קצה הבד ע”י חיתוך שאריות הבד וחיבור שני בדים. תפר זה משמש אותנו לניקוי קצה בד אחד או לחיבור של 2 בדים.

תפר אוברלוק 3 חוטים

תפר אוברלוק 3 חוטים

תפר אוברלוק 4 חוטים מבצע פעולת אוברלוק (חיתוך, חיבור וניקוי קצה הבד) ותפר ביטחון כאשר התפר הביטחון נמצא על תפר האוברלוק עצמו. תפר כזה מתאים במיוחד לבדים סריגים ומתיחים. תפר זה מאפשר לבד להמתח מבלי לקרוע את תפר האוברלוק.

תפר אוברלוק 4 חוטים

תפר אוברלוק 4 חוטים

תפר אוברלוק 5 חוטים מבצע תפר אוברלוק ותפר ביטחון ליד תפר האוברלוק (לא עליו כמו בתפר אוברלוק 4 חוטים) והוא אינו מתאים לבדים סריגים רק לבדים אריגים שאינם נמתחים.

תפר ביטחון הוא תפר שרשרת שמתבצע ע”י החוט העליון והחוט התחתון והוא אינו תפר גמיש. תפר ביטחון משמש בעיקר לתפירת בדים גסים ועבים.

תפר Roll-Ham (בייבי, תפר קישוט) תפר זה הוא תפר צר וצפוף המשמש לסגירת קצה הבד ללא חיבור 2 בדים. תפר זה יוצר סגירה דקורטיבית בקצה הבד ומשמש בעיקר לתפירת שמלות קלה, בגדי ערב ומכפלות.

תפר קישוט 3 חוטים

תפר קישוט 3 חוטים

תפר דמוי אוברלוק (במכונת תפירה ביתית) מבצע תפר הדומה לתפר אוברלוק ללא חיתוך. התפר מתבצע ע”י תפירת 2 חוטים קדימה ואחורה (תפר לפנים ותפר לאחור) ובכך התפר מדמה תפר של 4 חוטים.

כמו במכונות תפירה ביתיות גם בעולם האוברלוק קיימות מבחר רחב של רגליות מתחלפות.
רגלית לחוט דייג מאפשרת עיבוי וסלסול קצה הבד. כמו בתפירת הינומה או שמלות ערב.
רגלית כיווץ מאפשרת חיבור 2 בדים כאשר בד אחד נשאר ישר והבד השני מתכווץ.
רגלית לתפירת פייטים מאפשרת לשלב פייטים בקצה הבד. מזינים לרגלית סרט פייטים והרגלית מניחה אותם במסודר בקצה הבד במקביל לפעולת התפירה של המכונה.
רגלית חרוזים מאפשרת לתפור סרט חרוזים בקצה הבד.

כפי שציינו קודם, קיימות מכונות מדגמים שונים, של חברות שונות וברמות גימור שונות.
הדגמים המומלצים ביותר הם הדגמים של  חברת Juki ומכונות מבית Sovina.
מכונות אוברלוק הפופולאריות של חברת Juki הן הדגמים Mo654DE, Mo644DE והגדם היוקרתי Mo734DE.
המכונה המשולבת (אוברלוק וקאברלוק) הטובה ביותר של חברת Juki מדגם 735MO.

מכונת הדגל של חברת Juki היא MO1000. המכונה משחילה באופן אוטומטית את כל החוטים. המכונה מצויידת גם במכשיר המשחיל את המחט בצורה אוטומטית.

לחברת Sovina מבחר גדול של מכונות אוברלוק, קאברלוק ומכונות משולבות.